Jerozolima z dala od Jezusa

Published: Dec. 23, 2019, midnight

Jerozolima od lat wyzwalała w ludziach skrajne emocje i powodowała mocne konflikty. Miasto, które jest bardzo ważne dla 3 monoteistycznych religii: chrześcijaństwa, judaizmu i islamu, jest fascynującym tyglem, które nigdy nie jest spokojne i robi ogromne wrażenie, nawet na ludziach niewierzących.

To tutaj ludzie doznają tak głębokiego szoku, że corocznie minimum 50 osób zapada na syndrom jerozolimski. Opowiadamy czym się on charakteryzuje i kto jest najbardziej podatny na tą przypadłość. Z syndromem jest również związana historia podpalenia meczetu Al-Aksa na Wzgórzu Świątynnym, która miała w tym roku swoje pięćdziesięciolecie i była szeroko przypominana na łamach mediów islamskich. Co ciekawe w tym roku, podczas pożaru katedry Notre-Dame, meczet Al- Aksa również płoną, chociaż w bardzo małej skali i nie spowodowało to większych zniszczeń.

Samo Wzgórze Świątynne jest obowiązkowym miejscem do odwiedzenia podczas pobytu w Jerozolimie. Warto zapoznać się z informacjami w jakich godzinach będzie je można zwiedzać, gdyż dostęp jest ograniczony i uzależniony od modłów w meczecie. Sprawia to, że godziny wejść są często zmieniane i może to pokrzyżować nasze plany zwiedzania. Samo miejsce jest fascynujące ze względu na swoją bogatą historię i warto przemyśleć zwiedzanie razem z przewodnikiem.

Jerozolima to nie tylko to co widzimy na powierzchni, ma również atrakcje ukryte pod ziemią. Kuba opowiada co jest dostępne dla zwiedzających i czy warto jest zejść do podziemi. Izraelczycy wciąż prowadzą badania archeologiczne pod miastem, o czym możemy przeczytać w grudniowym numerze National Geographic.

Chodząc po starym mieście w Jerozolimie nie ominiemy zapewne Bazyliki Grobu Pańskiego. Jest to miejsce, w którym jak w soczewce widać różnorodność religijną. By móc spokojnie zwiedzić to miejsce polecamy przyjść o świcie, zanim do Jerozolimy dotrą zorganizowane wycieczki. Będziemy wtedy oglądać ją bez tłumów, co ma ogromne znaczenie na nasz odbiór tego miejsca. Ciekawym pomysłem jest także obejrzenie Jerozolimy - z dachów budynków - trzeba jednak zapytać miejscowych a często dać się zaprowadzić do takiego miejsca.

Chcąc zobaczyć jak żyją ortodoksyjni Żydzi będzie nas na pewno korciło by wybrać się do ich dzielnicy - Mea Shearim. Musimy jednak pamiętać by przestrzegać zasad panujących w tym miejscu, szczególnie dotyczy to kobiet i ich ubioru.

Warto też wybrać się do Jerozolimy Zachodniej, gdzie najciekawszymi atrakcjami są Muzeum Izraelski oraz instytut Jad Vashem.

Zapraszamy również na kolejny odcinek, w którym opowiemy o Betlejem i Autonomii Palestyńskiej, która stała się galerią sztuki streetarowej dzięki zaangażowaniu Banksiego.


O czym rozmawialiśmy w tym odcinku?
0:00 - 1:31Wstęp.
1:32 - 10:30Syndrom jerozolimski
10:31 - 12:35Wzgórze Świątynne
12:36 - 14:15Stare Miasto w Jerozolimie
14:16 - 17:40Podziemia Jerozolimy
17:41 - 20:34Jerozolima jako mieszanka kulturowo - religijna
20:35 - 23:32Bazylika Grobu Pańskiego
23:24 - 25:26Widok na Stare Miasto z dachów
25:27 - 28:35Mea Shearim - dzielnica ortodoksyjnych Żydów
28:36 - 33:44Jerozolima Zachodnia - co możemy w niej zobaczyć
33:45 - 35:44Zakończenie


Zapraszamy serdecznie na rozmowy o dobrych, pięknych i prawdziwych podróżach. Będzie nam niezmiernie miło spędzić z Tobą te pół godziny co tydzień!


SOCIAL MEDIA LINKS:

#dobrapodroz

Instagram: https://www.instagram.com/dobra_podroz/

FB: https://www.facebook.com/tudobrapodroz/

http://dobrapodroz.pl/